Ako vybrať kompostér a začať kompostovať?

Ako funguje kompostér

V kompostéri sa biologicky rozložiteľný odpad pôsobením mikroorganizmov a vzduchu premení na kvalitné hnojivo, ktoré vráti do pôdy mnoho živín. Aby ste ho získali, bude potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel.

  • Na spodok kompostéra naukladajte konáre stromov, aby ste zaistili lepší prístup vzduchu, dážďoviek a mikroorganizmov.
  • Do kompostu vhadzujte dusíkatý (tráva, zbytky zeleniny a ovocia z kuchyne) a uhlíkatý materiál (drevo, slama, seno, piliny, recyklovaný papier, suché lístie) v pomere 1:2. Pridať môžete aj zeminu.
  • Kompostovaný materiál by mal mať pestrú skladbu. Nie je vhodné dávať do neho, napríklad, len pokosenú trávu. Tá by vám začala hniť a zapáchať.
  • Na urýchlenie kompostovania môžete pridať urýchlovač kompostu.
  • Materiál, ktorý budete do kompostéra ukladať, sa bude postupne rozkladať. V prípade potreby môžete doliať vodu na zvýšenie vlhkosti, znížiť ju môžete, napríklad, pridaním pilín. Optimálnu vlhkosť spoznáte jednoduchým testom: Vezmite trochu kompostovaného materiálu a stlačte ho v dlani. Ak sa neobjaví voda a materiál zostane stlačený, vlhkosť je ideálna.

Ako vybrať kompostér do záhrady

Pri výbere kompostéra bude potrebné porovnať niekoľko parametrov. Model, ktorý vám bude najviac vyhovovať, by mal zodpovedať množstvu odpadu zo záhrady a domácnosti, zvážte tiež, koľko máte miesta na jeho umiestnenie.

Druh a množstvo odpadu

Kompostér by mal predovšetkým zodpovedať množstvu odpadu, ktorý do neho budete dávať. Ak máte záhradu, na záhradný odpad sa vám zíde kompostér s väčším objemom. Vyberajte v závislosti od veľkosti vašej záhrady. V menšej záhradke postačí model do 600 l, do väčšej môžete zvoliť kompostér až do 1 000 l. Pokiaľ by ste chceli kompostovať len kuchynský odpad, postačí vám menší objem. V našej ponuke sú k dispozícii kompostéry už od 70 l. Na kuchynský bioodpad si nezabudnite vybrať kôš, aby ste ho mohli separovať od ostatných odpadkov z domácnosti.

Farba a materiál

Aby vám kompostér dlho vydržal, mal by byť vyrobený z odolného plastu. Výhodou tohto materiálu je, že zvládne nízke aj vysoké teploty a nie je náchylný na vznik plesní. Vhodné je tiež, aby mal tmavú farbu. Môže to byť čierna, tmavosivá alebo aj tmavozelená. Je to preto, že tmavšie farby priťahujú slnečné žiarenie, preto bude vo vnútri vždy dostatočne teplo na tvorbu kvalitného humusu.

Vetranie, sklápacie veko a spodné dvierka

Veko kompostéra má za úlohu zabrániť prenikaniu dažďa dovnútra, ochráni ho aj pred vtákmi, hlodavcami a potulnými zvieratami. Dvierka naspodku kompostéra slúžia na vyberanie vyzretého kompostu.

Dôležité je tiež, aby mal kompostér dostatok vetracích otvorov. Jeho obsah sa tak bude prirodzene rozkladať bez toho, aby začal plesnieť, hniť a zapáchať.

Kam umiestniť kompostér

Vybrali ste si, no nie ste si istý, kam by bolo najlepšie kompostér postaviť? Pri výbere miesta skúste dodržať nasledovné pravidlá:

  • Malo by byť dostatočne vzdialené od domov alebo miest v záhrade vašich susedov, kde sa najčastejšie zdržiavajú. Pri dodržaní správneho podielu uhlíkatých a dusíkatých zložiek by nemal kompost priveľmi zapáchať, nie vždy sa na to však môžete na 100 % spoľahnúť. S miernym zápachom preto vopred počítajte.
  • Neumiestňujte ho na zle prístupné miesto. Ku kompostéru by mal viesť chodník, ktorý vám umožní sa k nemu dostať aj v prípade dažďa.
  • Presvedčte sa tiež, že budete mať pri kompostéri dostatok miesta pri jeho premiešavaní, vyberaní aj pridávaní odpadu. Pokiaľ máte veľkú záhradu, zvážte, či sa pri ňom budete vedieť otočiť s fúrikom.
  • Nadmernému prehrievaniu kompostu počas letného obdobia zabránite tým, že nebude počas celého dňa vystavený priamemu slnku. Vhodné je viac tienisté miesto.