Chystáte sa zavárať? Poradíme vám, na čo nezabudnúť

Potreby na zaváranie

Pred tým, ako sa pustíte do spracovania ovocia alebo zeleniny, by ste si mali pripraviť pomôcky na zaváranie. Budete potrebovať zaváracie poháre, vhodné viečka a zavárací hrniec.

Zaváracie poháre

Zvoliť si môžete poháre na zaváranie bez závitu, pričom budete okrem viečok potrebovať ešte zaváraciu hlavu. Pre jednoduchosť zatvárania pohárov preto často gazdinky preferujú zaváracie poháre so závitom, ktoré stačí zatvoriť bez nutnosti používania ďalšej pomôcky. Vynaložiť však bude potrebné o niečo väčšiu silu.

Zavárací hrniec

K dispozícii sú klasické hrnce na zaváranie, ktoré postavíte na sporák a teplotu vody počas sterilizovania budete kontrolovať pomocou nastavenia sily ohrevu. Zvoliť si môžete tiež elektrický zavárací hrniec, na ktorom stačí teplotu len nastaviť. O jej kontrolu a udržiavanie sa postará za vás.

Dôležité tipy na zaváranie

Zaváranie je spôsob uchovávania potravín, ktorý je využívaný už od konca 16. storočia. V každej rodine preto môžete nájsť osvedčené recepty, ktoré sa často dedia z generácie na generáciu. Aby ste si mohli na výsledku vašej práce pochutnávať po celú zimu, pri zaváraní by ste mali dodržiavať niekoľko zásad:

1.      Príprava pohárov a viečok

Znečistené poháre či viečka môžu spôsobiť, že sa obsah pohára znehodnotí a budete ho musieť vyhodiť. Pred tým, ako začnete poháre plniť, sa preto presvedčte, že sú naozaj čisté. V prípade potreby ich umyte. 

Čo sa týka viečok, nepoužívajte také, na ktorých vidno hrdzu alebo iné poškodenie. Radšej si kúpte nové. Všetky viečka je najlepšie nielen umyť, ale tiež vyvariť. Vložte ich do hrnca, zalejte vodou a priveďte do varu. Varte približne 5 minút a vypnite. Vodu môžete následne zliať, aby viečka vychladli, potom ich vyberte na čistú utierku.

2.      Použite alkohol na dezinfekciu

Aby ste sa mohli 100 % spoľahnúť, že sa na ich povrchu nenachádzajú žiadne nečistoty, celú plochu, kde sa viečka a poháre budú navzájom dotýkať, pretrite alkoholom. Môžete použiť bežný tvrdý, bezfarebný alkohol. Týmto krokom minimalizujete riziko, že viečka dostatočne nechytia.

3.      Všetky suroviny umyte

Pred zaváraním je potrebné ovocie či zeleninu dôkladne umyť. Zbavíte ich tak nečistôt, ktoré by mohli zaváraninu znehodnotiť. Pracujte v čistom prostredí — do pohárov sa nesmú dostať žiadne zvyšky a omrvinky z jedál. Tie by mohli spôsobiť kvasenie či iné nežiadúce procesy.

4.      Nahnité a pokazené vyhoďte

Kvalitu výsledku ovplyvňuje kvalita suroviny. Ovocie a zeleninu preto zbavte všetkých nahnitých častí. Pokiaľ je napadnutie výraznejšie, alebo sa objavila pleseň, radšej vyhoďte celý kus. Rozšíriť sa mohla totiž aj do častí, kde ju zatiaľ nevidno.

5.      Hygiena aj počas varenia

Niektoré zaváraniny sa najskôr pripravia varením. Rôzne omáčky a džemy pripravujte v čistom hrnci. Pri miešaní používajte varešku, ktorú máte vyčlenenú na tento účel. Po premiešaní ju položte na čistý tanierik. Pozor na hygienu pri ochutnávaní — trošku zmesi si naberte vareškou na tanierik a až potom ochutnajte. Lyžičku na ochutnávanie by ste nemali dávať do celej várky.

Sterilizovanie

Po naplnení pohárov podľa konkrétneho receptu a ich uzatvorení nasleduje sterilizovanie v zaváracom hrnci. Doba sterilizovania závisí od konkrétneho ovocia. Mäkšie a drobné ovocie postačí sterilizovať 15 minút, väčšie kusy, ako sú jablká či broskyne môžete sterilizovať dlhšie — až do 30 minút. Po dokončení myslite na to, že poháre potrebujú chladnúť postupne. Môžete, napríklad, do hrnca postupne vlievať studenšiu vodu, pričom horúcu po častiach odoberáte.